Ashamani

Tak są nazywani mężczyźni władający Mocą, którzy zgłosili się na wezwanie RANDA - Smoka Odrodzonego i są szkoleni w Czarnej Wieży. Ich przywódcą i nauczycielem jest MAZRIM TAIM. Uczą sie tam nie tylko władania Mocą, ale i walki na miecze oraz wręcz. Asha'manowie są ubrani w czarne kaftany i spodnie oraz posiadają odznaki swojej rangi, która zależy od zaawansowania w nauce władania Mocą. Podzieleni są na 3 rangi :

  • Żołnierz - jeszcze ze słabym potencjałem , bez odznak.
  • Oddany - posiada odznakę w kształcie srebrnego miecza na kołnierzu kaftana.Jest znacznie mocniejszy, ale jeszcze słabo się kontroluje.
  • Asha'man - oprócz srebrnego miecza posiada odznakę w postaci złoto-czerwonego smoka. Odznacza sie wielka Moca,którą w pełni kontroluje. jest również biegłym szermierzem.

Głównym celelem asha'manów jest walka z Pomiotem Cienia i Sprzymierzeńcami Ciemności.

Lista Ashamanów:

ARLEN NALAAM - Żołnierz
Odznacza się miedzianą skóra i cienkimi wąsami. Opowiedział RANDOWI o dziwnym zachowaniu się Saidina podczas ataku Seanchan.

CHARL GEDWYN - Asha'man
Jeden z najsilniejszych asha,manów. TAIM nadał mu tytuł Władcy Burz. Zdezerterował i próbował zabić RANDA.

CORLAN DASHIVA - Asha'man
W średnim wieku, pochodzi z farmy w Czarnych Górach. B.szybko nabiera Mocy, lecz chodzi ze stale nieprzytomnym wzrokiem, ma również zwyczaj mówić sam do siebie. Sprawia niepokojące wrażenie na otoczeniu. On, GEDWYN i ROCHAID próbowali zabić podstępnie RANDA. Obecnie jest na liście dezerterów TAIMA. Prawdopodobnie jest Osan'garem.

DAMER FLINN
Najstarszy z asha,manów, z siwymi pasmami we włosach. Mocno kuleje po ranie otzymanej , gdy był gwardzistą Królowej. Jego pierwszego testował TAIM. Posiada b.silny Talent Uzdrawiania. Potrafił częściowo uleczyć RANDA po zranieniu go przez Faina zatrutym sztyletem, czym ogromnie zaskoczył obecne Żółte Ajah.

EBEN HOPWIL
Chudzielec z jakby za dużym dla niego nosem. Ma około 20 lat, jednak wygląda na 4 do 5 lat młodszego.TAIM umieścił go na swojej liście dezerterów za lojalność wobec RANDA.

EVIN WINCOVA - Oddany

FAGER NEALD - Żołnierz
Towarzyszy PERRINOWI w jego wyprawie wraz z JUREM GRADY. nosi nawoskowane wąsy.

FEDWIN MORR - Asa'man
Nie jest starszy od HOPWILA, lecz wygląda dojrzalej. Wpadł w szaleństwo i RAND musiał go otruć.

JAHAR NARISZMA- Oddany
Pochodzi z Arafel, ma ciemne oczy i bladą twarz, długie włosy nosi splecione w dwa warkocze ze srebrnymi dzwoneczkami na końcach. Bardzo szybko nabiera mocy i doświadczenia. Wyciągnął Callandora z Twierdzy Kamienia i dostarczył RANDOWI, przy czym o mało nie zginął. TAIM umieścił go na liście dezerterów za lojalność wobec RANDA.

JONAN ADLEY
Jeden z pierwszych mężczyzn, którzy trafili do Czarnej Wieży. Pochodzi z Altary. Został przypadkiem zabity przez RANDA, gdy ten użył uszkodzony Callandor w bitwie z Seanchanami.

JUR GRADY - Oddany
Krępy człowiek z czarnymi oczami, jeden z pierwszych, którzy przybyli do Czarnej Wieży. Jest starszy od RANDA o 6-7 lat. Przypomina PERRINOWI farmera, bierze udział w jego wyprawie po MASENĘ

KARLDIN
Wyjechał z Caiihrien razem z LOIALEM do jego Stetting w celu zamknięcia Bram. Posiada szczupłą twarz o bladej cerze.

LOGAIN ABLAR
Jeden z mężczyzn, którzy proklamowali się jako Smok Odrodzony. Bardzo silny we władaniu Mocą. Został ujarzmiony, a następnie Uzdrowiony przez NYNEAVE. Czeka go pełna chwały i zaszczytów przyszłość, jeśli wierzyć Wizji MIN. Obecnie jest w Czarnej Wieży, gdzie zbiera swoich stronników przeciw TAIMOWI.

MANEL ROICHAD- Asha'man
Jeden z najsilniejszych asha'manów. Zdezerterował i próbował skrytobójczo zabić RANDA.

MAZRIM TAIM - Asha'man
Niewysoki mężczyzna z Saldei, z ciemną twarzą, drapieżnym nosem i przenikliwymmi oczami. Niezwykle opanowany i wyjątkowo niebezpieczny. Proklamował się jako Smok Odrodzony. Po zaciekłych walkach i pochwyceniu przez Aes Sedai został tajemniczo uwolniony przez swoich zwolenników. Królowa TENOBIA wysłała za nim generała BASHERE razem z armią z rozkazem zniszczenia TAIMA, aby więcej nie zagroził Saldei. TAIM przybył do RANDA i został twórcą Czarnej Wieży orzaz przywódcą i nauczycielem asha'manów.

PERAL TORVAL - Asha'man
Jeden z uciekinierów, którzy są na liście dezerterów

RAEFAR KISMAN 
Również jeden z uciekinierów, którzy są na liście dezerterów.

TOLVAR
Jeden z uczniów w Czarnej Wieży, bardzo pewny siebie i swoich umiejętności.

VARIL NENSEN - Żołnierz
Młody człowiek z Tarabonu.